Close X

Самовільне будівництво під Вашими вікнами – перспектива звернення до Європейського Суду

На жаль, за останні 10-12 років місто Київ заполонили незаконні самобуди. Будівництво може виникнути буквально за пару-трійку днів. Повернувшись з вихідних, проведених за містом, ви можете виявити під своїми вікнами не дитячу площадку, а забиті палі і високий паркан.

Для будь-якого демократичного суспільства це абсолютно неприйнятно, але наша країна стоїть лише на початку шляху цивілізованого розвитку. Європейські країни, поряд з Америкою, визнають пріоритет приватної власності і суспільного інтересу перед бізнесовими інтересами горе-забудовників. А якщо поруч з Вашим будинком відбувається будівництво, незаконний видобуток копалин або інша ситуація, яка втручається у ваше сімейне життя і порушує недоторканність житла – можна і потрібно звертатися до Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ).

Незаконна забудова під вікнами житлового будинку може порушувати норми національного законодавства та технічні норми. ЄСПЛ додає до цього списку таку характеристику, як «якість життя». У рішенні «Ледяева та інші проти Росії» (№53157 / 99 та ін., 26.10.2006 р) Суд піднімає питання порушення якості життя, підкреслюючи: незважаючи на те, що якість життя – суб’єктивна характеристика без точного визначення, воно підлягає охороні і захисту від порушення з боку як держави, так і приватних осіб, інакше буде знайдено порушення статті 8 Конвенції – право на недоторканність особистого і сімейного життя.

Суд чітко визначає, що у держави є зобов’язання щодо забезпечення безпеки виробничої діяльності, яка становить загрозу. Так, показовим прикладом є рішення ЄСПЛ «Дубецький та інші проти України» ( №30499 / 03 та ін., 10.11.2011 р) . Згідно з цим рішенням кілька сімей проживали в віддаленій місцевості у Львівській області багато років поспіль, коли одному з підприємств заманулося проводити шахтні роботи на території, прилеглій до приватних володінь сімей. Ніякі звернення до органів державної влади та місцевого самоврядування не допомогли – шахта продовжувала видобуток копалин, люди страждали від істотного погіршення екологічної обстановки та не могли переїхати, оскільки на ринку ці будинки продати було неможливо, через діяльність по сусідству.

Європейський суд, розглянувши цю справу, прийшов до висновку, що в подібних ситуаціях повинен існувати справедливий баланс між різними ворогуючими одна одній інтересами (у шахти – видобувати копалини, у людей – на захист свого порушеного права на сімейне життя, житло та екологічну безпеку). Влада України знала про дану проблемну ситуацію протягом кількох років, і не надало ніякого захисту для даних сімей – ні адекватної компенсації за фактично втрачене житло, ні аналогічного за зручністю соціального житла. Тому ЄСПЛ визнав державу винним в тому, що стаття 8 Конвенції щодо сім’ї Дубецький та інших мешканців була порушена, і призначив компенсацію моральної шкоди.

При розгляді справ подібного спрямування ЄСПЛ завжди бере до уваги, чи була ситуація з самовільним будівництвом або з екологічною катастрофою результатом раптового повороту подій або це – результат дій, які тривали не один день. Важливо відразу повідомляти компетентні органи про те, що ваші права порушуються, і що ви вимагаєте від державних органів припинити або хоча б призупинити діяльність порушників.

До уваги може бути взята загальна політика держави щодо врегулювання подібних суперечок. Якщо ЄСПЛ, проаналізувавши факти, викладені Вашим представником, прийде до висновку, що існує загальна нездатність держави виправити скрутне становище потерпілих від такої будівництва осіб, то з великою ймовірністю буде винесено рішення на вашу користь.

Тому з самого першого дня порушення Ваших прав на недоторканність спокійного життя і житла, збирайте докази такого порушення. Необхідно документувати кожне звернення в правоохоронні органи і компетентні установи з вашого питання, стежити за дотриманням термінів надання відповідей, оскаржити, при необхідності, їх до суду. Або надати цю роботу адвокату, який спеціалізується як на національній системі права, так і на міжнародних механізмах захисту прав людини, щоб він склав план дій щодо захисту ваших інтересів.