Close X

НЕЗАКОННЕ ЗВІЛЬНЕННЯ ТА ВІДСТОРОНЕННЯ ПРАЦІВНИКА ВІД РОБОТИ ЗА ВІДСУТНОСТІ СЕРТИФІКАТУ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ

СЕРТИФІКАТУ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ

З початку 2020 року поява Covid-19 змінила життя населення всього світу. Ще тоді ніхто не міг подумати про те, що вже сьогодні для того, щоб проїхати в громадському транспорті, отримати послугу в Центрі надання адміністративних послуг чи відпочити на вихідних з друзями та родиною, відвідавши кінотеатр, доведеться надавати сертифікат про повну вакцинацію чи негативний ПЛР-тест.

Поява Covid-19 вплинула також на реалізацію прав громадян України на працю, визначених ст. 43 Конституції України.

Відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Порушення права громадян на працю знайшло своє відображення у незаконному відстороненні або звільненні працівника з роботи за відсутності вакцини та/або відмови від вакцинування.

Одразу виникає безліч запитань: як себе захистити? Викликати поліцію? Підписувати документи чи не підписувати?

Саме для того, щоб захистити себе від порушення Ваших прав та законних інтересів, юристи нашого Адвокатського бюро підготували відповіді та поради на найпоширеніші запитання:

Що робити у разі недопуску роботодавцем Вас до роботи?

Потрібно на місці скласти акт у присутності свідків про те, що Вас не допустили на робоче місце та одночасно викликати поліцію за номером телефону 102 (необхідно обов’язково вказати мету дзвінка, час та місце, де відбулося порушення Ваших прав).

У подальшому, для отримання доказів факту звернення до поліції, потрібно буде отримати на Ваш запит або на адвокатський запит Вашого адвоката витяг з журналу ЖЄО.

Також радимо направити цінним листом з описом вкладення запит до Вашого роботодавця з проханням пояснити підстави недопуску до робочого місця у конкретний час та у конкретному місці роботи.

У подальшому подаєте заяву про звільнення та отримуєте копію трудової книжки та довідку про заробітну плату за останні два місяці.

Виконання вищеперерахованого алгоритму дій допоможе сформувати мінімальний пакет документів для звернення до суду.

Звертаю увагу, що строк звернення до суду становить 1 місяць.

Місце звернення – адреса місцезнаходження роботодавця або Ваша адреса реєстрації.
У разі, якщо роботодавець є державним органом, то відповідний окружний суд.

У випадку, якщо роботодавець не видає трудову книжку, наказ або довідку є сенс направити поштою відповідну заяву з описом вкладення.

Що робити у випадку Вашого відсторонення роботодавцем від роботи?

Наказом МОЗ України від 04.10.2021 № 2153 “Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням” затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням*
Обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, підлягають працівники:

  1. Центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
  2. Місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
    3.Закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

У випадку, коли Вас змушують вакцинуватися та погрожують відстороненням від роботи, Вам повинні надати відповідні документи (Розпорядження, наказ про недопуск на робоче місце). Після ознайомлення з відповідним наказом, Ви повинні у даних документах зазначити про те, що Ви не погоджуєтесь з викладеними вимогами у розпорядженні або наказі про відсторонення, зазначивши, що дані документи не відповідають вимогам Закону та те, що посилання на статтю 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (де є посилання, що відсторонення від роботи може бути на підставі Закону та у порядку, визначеному цим Законом) є незаконним, вказуєте про те, що плануєте оскаржити його у суді. Також звертаєте увагу на те, що, через незаконне відсторонення буде незаконна невиплата заробітної плати через що керівника підприємства може бути притягнуто до кримінальної відповідальності.

Звертаю Вашу увагу, що сама по собі постанова Кабінету міністрів України не є Законом, відтак, відсутні законні підстави для відсторонення працівника від роботи.

Також в самому документі слід зазначити посилання на кримінальну відповідальність роботодавця за переслідування людей за своїми переконаннями, за незаконне відсторонення від роботи та позбавлення заробітної плати.

Відмова від розписування з ознайомленням зі змістом наказу про відсторонення, розпорядження – це виключно Ваше право. У подальшому роботодавцем може бути складено акти про відмову у розписуванні, але і тут відсутні законні обов’язки у розписуванні, у подальшому, є обов’язок ознайомитись та отримати наказ про відсторонення від робочого місця.

Міністерство економіки України надало відповідне роз’яснення кого не можна відстороняти від робочого місця через відсутність відповідних щеплень. Також в даних роз’ясненнях вказано, яким чином та кого можна звільняти, а кого не можна звільняти з роботи (ознайомитись з даним роз’ясненням можливо за посиланням: https://buhgalter911.com/normativnaya-baza/pisma/minekonomiki/schodo-algoritmu-diy-1061853.html).
Звертаємо увагу, що Міністерство економіки України зазначило, що працівників, які не вказали про те, що вони не будуть вакцинуватися – звільняти не можна. Тобто, для уникнення безпідставного звільнення, працівник подає заяву, що планує отримати щеплення без зазначення періоду та часу, коли саме. Також не можна звільняти осіб, які мають одне щеплення. Більш того, роботодавці повинні забезпечити ПЛР-тестами для перевірки співробітників, які не мають два щеплення (у трудових договорах є сенс працівникам передбачити пункт про можливість отримувати заробітну плату навіть за умови відсторонення від посади).
Звертаємо увагу, що чинним трудовим законодавством України передбачений законний порядок при відстороненні працівника у зв’язку з істотними змінами умов праці, як наслідок – попередження працівника про відсторонення мінімум за два місяці.
При цьому, пам’ятаємо про гарантії для осіб з обмеженими можливостями, батьків-одинаків, а тому відсутні підстави для не дотримання даних гарантій для осіб, які не отримали щеплень від COVID-19.

Увага керівникам! Для керівників, які турбуються про своїх співробітників є сенс запобігти незаконній невиплаті заробітної плати, розірвання трудових договорів.
Статтею 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено, що працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. 
Тобто, відсторонювати працівника можливо лише у визначеному законом порядку. Порядок, встановлений Законом, станом на сьогодні, – відсутній.
Тому для захисту прав керівника, а також його працівників є необхідність звернутися з відповідними запитами до Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України для визначення обставин, при яких умовах Ви повинні відсторонювати від роботи працівника та, при наявності яких підстав, Ви повинні розірвати трудовий договір з Вашим працівником.

Щодо законності перевірки наявності Covid-сертифікатів Ви можете прочитати у наступній статті.