Close X

Інструменти захисту адвоката

Адвокат повинен захищати себе так само, як захищає свого клієнта. А в деяких випадках - набагато краще, оскільки існує спеціальне законодавство, що дає привід для такого захисту, як і органи адвокатського самоврядування.

  1. Якщо на процесуальну дію, на конфліктну ситуацію Ви прийшли самостійно, - в цьому випадку Ви забезпечили собі мінімальний рівень захисту. Якщо Ви консультуєте свого клієнта про проблеми спілкування з поліцією в рамках правил дорожнього руху, перше, що необхідно його запитати - це де він знаходиться. А друге - скільки людина знаходиться у нього в автомобілі. Якщо він один, найкраща порада - взяти протокол і потім здійснювати захист. Так і у адвокатів.
  2. Обов'язково укладіть договір з двома-трьома надійними колегами, як з адвокатами, які мають право представляти Вас у разі необхідності захисту Ваших прав. У договір варто вписати ті положення, які реально будуть предметом захисту. І обов'язково передбачити оплату після виконання Вашим колегою процесуальних дії в Ваших інтересах. Щоб договір не сприймали, як безоплатну Фількину грамоту. Оцініть спочатку необхідний бюджет в разі, якщо Ваша правомірна робота викличе необхідність власного захисту, фактично як інструменту захисту клієнта.
  3. Постарайтеся мати при собі прилад для фото-, аудіо- і відеофіксації. Практичний, щоб це був не телефон. Телефон в подібних ситуаціях повинен залишатися телефоном.
  4. Не чекайте, коли порушення Ваших прав відбудеться. Маючи оперативну інформацію, постарайтеся спрацювати на випередження - дією або документально, залучити до цього органи адвокатського самоврядування.
  5. У разі порушення прав обговоріть з колегами або самі сформуйте свою стратегію захисту, яка, як мінімум, повинна бути зрозуміла Вашим колегам. Спочатку визначитеся з метою.
  6. Проведіть арифметичний розрахунок збитків, завданих Вам порушенням Ваших прав.
  7. Продумайте список постраждалих від порушення Ваших прав.
  8. В рамках стратегії забезпечте отримання письмової інформації органами адвокатського самоврядування всіх рівнів, а також профільними комітетами органів адвокатського самоврядування, з чітким побажанням реакції, а, можливо, з передачею проектів документів для такої реакції за формулою «я прошу і вважаю, що орган самоврядування може звернутися з таким листом в .... ». Крім електронного обігу на електронну пошту, куди доцільно надати файл відповідного документа, продублюйте таке звернення відправкою письмових документів поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
  9. Визначте і узгодьте з колегами список правоохоронних органів та інших структур, куди доцільно направити звернення.
  10. Продумайте стратегію іменних звернень до депутата свого району і т.і., персонально до адвокатів.
  11. Просіть висвітлити Ваш випадок в звітах міжнародних організацій - про те, як зневажають адвокатів в Україні, інформуйте про ситуацію вище керівництво країни, що Ви змушені негативно впливати на імідж країни, але це фактично робите не Ви, а Ваші кривдники, із зазначенням конкретних осіб і займаних посад.
  12. Тільки після вищевикладеного або разом з ним формуйте звернення в суди, відправляючи заяви по кілька разів (якщо це не пов'язано зі значними витратами на пошту і на судовий збір).
  13. Подаючи заяву про кримінальне правопорушення, одночасно з ними з посиланням на те, що існує згубна практика не реєстрації заяв, подайте скаргу до суду в кількості 2-3 екземпляри.
  14. Продумайте можливість проведення страйків та інших публічних акцій, мета яких - зробити публічною ситуацію з порушенням Ваших прав конкретними посадовими особами або чиновниками.
  15. Доцільно домогтися висвітлення такої ситуації в пресі і на телебаченні.
  16. Страхування майна адвоката - річ суто обов'язкова і корисна.

Якщо у Вас зіпсували майно або ним заволоділи злочинці пам'ятайте, що паніка в таких справах лише зашкодить і що тут свої права потрібно буде захищати самим і швидше за все шукати всі докази самим, а іноді потрібно буде і ініціювати необхідні слідчі дії через орган досудового розслідування, попередньо маючи статус потерпілого.

  1. Викличте поліцію для реєстрації заяви про злочин (пам'ятайте, що на протязі 24 годин ваша заява про злочин має бути зареєстрована слідчим в Єдиному реєстрі досудових розслідувань і почате розслідування). У разі бездіяльності слідчого протягом 10 днів ви маєте право звернутися до місцевого суду, до слідчого судді зі скаргою про бездіяльність слідчого (термін розгляду даної скарги становить 72 години).
  2. Дуже важливий нюанс !!!! Органи досудового розслідування по-своєму трактують КПК України яким визначено порядок кримінального провадження. Згідно з чинним кодексом потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням заподіяно майнову шкоду. Права і обов'язки потерпілого виникають в особи з моменту подачі заяви про скоєння стосовно неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. По суті, для отримання статусу потерпілого слідчий або прокурор повинен вручити пам'ятку про процесуальні права і обов'язки потерпілого. Буває так, що потерпілий, а також особа, яка не є заявником, але якому кримінальним правопорушенням завдано збитків і в зв'язку з цим він після початку кримінального провадження подав заяву про притягнення його до провадження як потерпілого.

По суті, всі процедури отримання статусу потерпілого в конкретному кримінальному провадженні я описав.

Ще зауважу, що потерпілим не може бути особа, якій моральна шкода заподіяна як представнику юридичної особи або певної частини суспільства. Навіть при такій простій процедурі оскарження рішень, дій чи бездіяльності слідчого, або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, і право на оскарження, а саме рішення прокурора, слідчого про відмову у визнанні потерпілим - особою, якій відмовлено у визнанні потерпілим. Згідно із законом права потерпілого виникають в момент подачі заяви про скоєння стосовно нього кримінального правопорушення, або заяви про залучення його до провадження як потерпілого. У разі якщо цього не відбулося, необхідно звернутися до слідчого судді в місцевий суд зі скаргою на рішення, дії або бездіяльність в ході досудового розслідування, результатом розгляду якої буде: 1) скасування рішення слідчого або прокурора; 2) зобов'язання припинити дію; 3) зобов'язання вчинити певну дію; 4) відмова в задоволенні скарги.

  1. Це процесуальні моменти, якими ви обов'язково займетеся пізніше, зараз необхідно оглянути місце події, на предмет розташування камер спостереження, і обов'язково з'ясувати кому вони належать. Також зверніть увагу якими дорогами могли йти і ховатися зловмисники, оскільки сучасні засоби стеження за трафіком теж мають камери відеоспостереження. Визначте проміжок часу і зверніться до розпорядників цих відео. Після чого з'ясуйте можливість їх отримання. Я зустрічав кілька варіантів отримання відеозапису з камер зовнішнього спостереження: 1) на ваше прохання і від вас вимагається тільки флешка; 2) на вимогу адвоката або слідчого і від вас вимагається флешка (уточніть, що буде більш прийнятним); 3) після отримання тимчасового доступу до камер відеоспостереження, поле зору яких охопило зловмисників і траєкторію їх руху. Дуже важливий момент: якщо вам не надали відео одразу, пояснивши порядок отримання даного відео, обов'язково зарезервуйте його, оскільки відео може записуватися циклічним чином, по колу, накладаючи новий відеозапис на старе відео. Найближчим часом обговоріть зі слідчим або прокурором отримання в рамках цього кримінального провадження тимчасового доступу до базових станцій мобільних операторів для пошуку і розташування базових станцій мобільних операторів, розташованих поблизу адреси скоєння злочину. Цю можливість варто розглядати, коли є припущення, що під час вчинення кримінального злочину злочинець міг користуватися послугами операторів мобільного зв'язку. До огляду місця події за адресою, що знаходиться в місці події, для початку необхідно встановити базові станції (сукупність обладнання операторів) операторів телекомунікацій: так звані LАС: і CID координати сектора базових станцій. Після, можна проаналізувати отримані дані і встановити телефон зловмисників, причетних до скоєння даного кримінального злочину, шляхом перевірки інформації про з'єднання кінцевих пристроїв споживачів телекомунікаційних послуг, які перебували в певний період часу, в зоні дії зазначених базових станцій операторів телекомунікацій на місці вчинення правопорушення. Необхідно пам'ятати, що подібна інформація про з'єднання кінцевих пристроїв споживачів телекомунікаційних послуг, зберігається обмежений час, а також може бути змінена або видалена. Пам'ятайте, оперативна організація подібних дій збільшить їх ефективність і дасть свої плоди у вигляді поставлених цілей.
  2. Якщо в даному правопорушенні було використано транспортний засіб, варто переговорити з прокурором або слідчим про необхідність внесення державних номерних знаків в базу розшуку ВИКРАДЕННЯ, РУБІЖ, розшук номерних знаків та інші. Для ефективності, варто регулярно перевіряти результати моніторингу даних баз. Зверніть увагу щоб запити слідчого або прокурора адресувалися саме в підрозділ МВС України, оскільки є випадки, наприклад, що база в Управлінні Національної поліції Києва оновлюється рідко з іншими регіонами.
  3. Безумовно, є необхідність робити всі подібні дії за допомогою клопотань, ініціювавши слідчі дії. Звертаю увагу, що відповідь на Ваше клопотання про виконання будь-яких процесуальних дій слідчий, прокурор зобов'язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту отримання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав. Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якого вручається особі, яка заявила клопотання, а в разі неможливості вручення з об'єктивних причин - надсилається поштою. Якщо даних дій не відбувається, то є необхідність у зверненні до слідчої судді в місцевий суд з відповідною скаргою.