У чинному українському цивільному законодавстві не дається однозначної класифікації юридичних фактів виходячи з будь-яких конкретних ознак.
Однак, діючий цивільний кодекс включає в себе стандартну добірку юридичних фактів.
До головних підстав виникнення різного роду прав і обов'язків можна віднести наявність:
У поняття "інших юридичних фактів" входить вчинення правомірних дій і неправомірних дій. Тобто перелік підстав далеко не повний і може доповнюватися іншими нормами ЦК, а також завдяки виникненню різних юридичних фактів.
Вони діляться за характером наслідків на:
Виходячи з наявності і характеру вольового елемента, виділяють дві групи юридичних фактів, що виникають у зв'язку з:
Також, дії можуть бути:
До неправомірних дій належать лише створюючі, змінюючі та перешкоджаючі виникненню правовідносин. Однак, до них не відносяться ті, що відновлюють права і обов'язки.
Перелік правомірних дій складається з:
Поняття юридичного акту включає в себе дії, які навмисно спрямовані на виникнення, зміну, припинення і т.п. цивільних прав і обов'язків.
Виходячи з характеристик суб'єктів, які здійснюють будь-які дії, юридичні акти складаються з:
До актів цивільного законодавства відносяться нормативні акти, перелічені в ст. 4 ЦК України.
До юридичних вчинків можна віднести різні дії не спрямовані на встановлення юридичних наслідків. Однак, вони виникають внаслідок дії закону. Вони можуть відрізнятися за наявності в них вольового елемента. Іноді воля суб'єкта не має ніякого значення, а в інших випадках, від неї залежить виникнення будь-яких правовідносин.
До юридичних фактів в цивільному праві відносяться обставини, у зв'язку з якими виникають цивільні правовідносини.
Вони відрізняються від юридичних фактів завдяки наявності юридичних умов. До них можуть бути віднесені обставини, що мають юридичне значення для настання правових наслідків. Наслідки настають не в силу прямих причин, а за допомогою проміжних ланок.
Настання юридичних наслідків відбувається в зв'язку з наявністю будь-яких юридичних фактів. Їх поділяють на дві категорії:
У поняття юридичної сукупності включені взаємопов'язані елементи, що не мають окремо правового значення і бажаних суб'єктами наслідків.
Окремим рядком слід згадати звані юридичні стани. До них належать обставини, що характеризуються певною стабільністю і тривалістю терміну існування. Протягом нього вони можуть приводити до настання певних юридичних наслідків.
До актів цивільного стану відносяться:
Ряд актів цивільного стану повинні пройти державну реєстрацію. Наприклад, частина з них реєструється в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
На цьому класифікацію юридичних фактів у цивільних правовідносинах можна вважати практично повною. Однак, не варто забувати про принципово важливому положення ЦК України, відбитому в ст. 11. У ньому йдеться про те, що виникнення цивільних прав та обов'язків може відбуватися не тільки з дій, зазначених в актах цивільного законодавства. Досить часто вони відбуваються в результаті дій, які не передбачені цими актами, проте породжують цивільні права і обов'язки. У ч. 2 ст. 11 ЦК України закріплено положення, в якому обумовлено відсутність повного переліку підстав виникнення цивільних прав та обов'язків. Також, закріплена можливість їх виникнення в зв'язку з настанням інших юридичних фактів. Іншим словами, дозволяється те, що не заборонено нормами законодавства.